Manifest Gamma Zaplecza 764.jpg

Czym jest manifest agile?

Agile to dzisiaj coś, o czym zdecydowanie coraz więcej się mówi. Najważniejszym wyznacznikiem, czymś co wyróżnia agile, jest manifest agile. O co dokładniej tutaj chodzi? Na czym polega manifest agile?

Manifest agile – rewolucja w sposobie myślenia

Otóż manifest agile ma kilka dość istotnych punktów, które w zasadzie zrewolucjonizowały dość konkretnie całe myślenie o agile. Jak się one kolejno przedstawiają?

Po pierwsze, stwierdzone jest tam, że ludzie i interakcje są ważniejsze niż procesy i narzędzia. Oznacza to, że agile – zarządzanie zwinne zasadniczo stawia na ludzi, na pracę z nimi, na ich pomysły i rozwiązania, nie zaś na kreowanie zupełnie bez sensu kolejnych narzędzi pracy, z których nikt nie umie korzystać. Weźmy jako przykład pracownię artystyczną – agile twierdzi, że sensowniej jest zainwestować w pomysłowych pracowników rozwinąć ich wyobraźnię, niż w kolejne rzeczy do malowania.

Następnym postulatem jest to, że działające oprogramowanie jest istotniejsze niż obszerna dokumentacja. Tutaj z kolei istotne jest to, że lepiej jest jak najbardziej okroić biurokrację, aby jak najmniej przeznaczać na to funduszy i energii. Co więcej, współpraca z klientem jest ważniejsza niż formalne ustalenia.

Warto tu podkreślić, że szczególnie istotne jest to z uwagi na ciągle zmieniające się obecnie warunki biznesowe. Ostatni punkt manifestu mówi o tym, że reagowanie na zmiany jest bardziej istotne niż stricte podążanie za planem.

Zapoznaj się z innymi artykułami: https://www.mse.mazowsze.pl

Szkolenie agile foundation – ważna inwestycja

Jak zatem widać, agile naprawdę jest w pełni dostosowany do obecnie dość szybko zmieniającej się sytuacji na rynku pracy. Warto zatem zainwestować w profesjonalne szkolenie z tego zakresu. Najlepiej w takie, które kończy agile pm foundation egzamin.

Jakie zaś dokładniej szkolenia agile są istotne? Otóż na pewno spośród nich wymienić tutaj można ogólne szkolenia dotyczące agile, a także kursy odnoszące się do poszczególnych ról najbardziej popularnej metodyki agile, jaką jest scrum, czyli: szkolenia scrum developer, szkolenie product owner, czy też szkolenie scrum master.